Příprava kávy doma - Chytráček

Chcete něco, co udělá super kávu jako V60 a je přitom tak jednoduché jako Frenchpress? Tak to je Chytráček (neboli Clever dripper) přesně pro vás! To nejlepší z obou světů v jedné malé hračce. Jedná se o klasický držák filtru na překapávanou kávu, akorát s tím rozdílem, že na dně tohoto kávovaru je ventil, který se vytáhne v momentu postavení na hrnek nebo konvičku. Jednoduché a velmi účinné.

Co budeme potřebovat?

Pochopitelně samotný Chytráček, filtry o příslušné velikosti, konvici, váhu a stopky (baristické váhy mají v sobě stopky již zabudované) a v neposlední řadě 20 g kávy, případně mlýnek na kávu.

Budeme si připravovat výsledný objem nápoje 300 ml.

Jaký je postup?

  1. Kávu nameleme o něco málo hruběji než na V60.
  2. Dáme filtr do Chytráčku
  3. Propláchneme filtr horkou vodou, čímž se zbavíme papírové chuti filtru, Chytráček postavíme na hned nebo konvičku a nahřejeme si je také
  4. Chytráček postavíme na váhu a nelejeme do něj 330 g vody
  5. Teprve teď nasypeme na hladinu vody kávu, spustíme stopky a lehce lžičkou poklepeme, aby se káva namočila, ale zároveň, aby se utvořila krusta z lógru na hladině
  6. Po 45 sekundách roztrhneme lžičkou krustu a pořádně zamícháme. Tím nám lógr klesne krásně na dno
  7. Jakmile dosáhneme 1 minuty a 45 vteřin postavíme Chytráček na hrnek nebo konvičku
  8. Nápoj by měl přestat téct zhruba kolem 2,5 minuty

Tipy na závěr

Z praxe mám vyzkoušeno, že je lepší dát prvně vodu a poté kávu. Pokud to uděláte naopak, může potom celý nápoj hůře protékat. Navíc tímto způsobem si káva krásně sedne na dno a každý molekula vody projde extrakcí přes kávu - a to chceme!

Pokud káva poteče déle buď upravte mletí nebo čas postavení. To samé naopak. Vždy je nejdůležitější to, jak vám nápoj chutná a podle toho si můžete hrát.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení