Příprava kávy doma - Chytráček

Chcete něco, co udělá super kávu jako V60 a je přitom tak jednoduché jako Frenchpress? Tak to je Chytráček (neboli Clever dripper) přesně pro vás! To nejlepší z obou světů v jedné malé hračce. Jedná se o klasický držák filtru na překapávanou kávu, akorát s tím rozdílem, že na dně tohoto kávovaru je ventil, který se vytáhne v momentu postavení na hrnek nebo konvičku. Jednoduché a velmi účinné.

Co budeme potřebovat?

Pochopitelně samotný Chytráček, filtry o příslušné velikosti, konvici, váhu a stopky (baristické váhy mají v sobě stopky již zabudované) a v neposlední řadě 20 g kávy, případně mlýnek na kávu.

Budeme si připravovat výsledný objem nápoje 300 ml.

Jaký je postup?

  1. Kávu nameleme o něco málo hruběji než na V60.
  2. Dáme filtr do Chytráčku
  3. Propláchneme filtr horkou vodou, čímž se zbavíme papírové chuti filtru, Chytráček postavíme na hned nebo konvičku a nahřejeme si je také
  4. Chytráček postavíme na váhu a nelejeme do něj 330 g vody
  5. Teprve teď nasypeme na hladinu vody kávu, spustíme stopky a lehce lžičkou poklepeme, aby se káva namočila, ale zároveň, aby se utvořila krusta z lógru na hladině
  6. Po 45 sekundách roztrhneme lžičkou krustu a pořádně zamícháme. Tím nám lógr klesne krásně na dno
  7. Jakmile dosáhneme 1 minuty a 45 vteřin postavíme Chytráček na hrnek nebo konvičku
  8. Nápoj by měl přestat téct zhruba kolem 2,5 minuty

Tipy na závěr

Z praxe mám vyzkoušeno, že je lepší dát prvně vodu a poté kávu. Pokud to uděláte naopak, může potom celý nápoj hůře protékat. Navíc tímto způsobem si káva krásně sedne na dno a každý molekula vody projde extrakcí přes kávu - a to chceme!

Pokud káva poteče déle buď upravte mletí nebo čas postavení. To samé naopak. Vždy je nejdůležitější to, jak vám nápoj chutná a podle toho si můžete hrát.

Zpět do obchodu